Vekové určenie adresáta v prípade autorskej rozprávky je ťažko presne vymedziť. Napriek tomu je dnes jedným z najpriebojnejších žánrov detskej literatúry nielen v slovenskom kontexte. Za všetko hovorí fakt, že od 60-tych rokov 20. storočia (vo svetovom kontexte) tvorí práve autorská rozprávka základný žáner literatúry pre deti a mládež. Problematika tohto typu rozprávky, ktorá sa v odbornej literatúre niekedy označuje aj ako umelá, je rozsiahla a obšírna, pretože zahŕňa veľkú množinu rôznorodých rozprávkových textov.
Autorská rozprávka stavia na obľúbenosti folkórnej rozprávky - je preto mladšou fázou rozvoja rozprávkového žánru a jej vývin súvisí s vývinom a premenami práve ľudovej rozprávky. Autorská rozprávka na jednej strane nadväzuje na tradíciu, na druhej strane sa od nej odpútava - odpútava sa od estetickej a noetickej (noetika = ľudské poznanie) závislosti na ľudovej rozprávke.
Cieľom kapitoly je odhaliť základné charakteristiky autorskej rozprávky, ktoré ju robia v očiach detského i dospelého čitateľa takou príťažlivou.